Úvod     Knižné publikácie     Region. propagačné materiály     Audiovizuálne projekty    Goralinga v školách     Ocenenia     Výstavy,prezentácie a knižné veľtrhy     Galéria     Viktor Majerik     Tlačiareň     Kontakt

Výstavy, prezentácie a knižné veľtrhy

Copyright © 2017 goralinga.sk Všetky práva vyhradené.

Napíšte nám…

Ako si objednať…

00421 903 603 550

goralinga@gmail.com

Home
VÝSTAVY:
RENÁTA MILČÁKOVÁ: PRE RADOSŤ (Galéria slovenského umenia Spolku Slovákov v Krakove 2014)
MARTIN KELLENBERGER: PUTOVANIE (Galéria slovenského umenia Spolku Slovákov v Krakove 2013)
IVANA PANČÁKOVÁ: GEMINI (Galéria slovenského umenia Spolku Slovákov v Krakove 2011)
KNIŽNÉ VEĽTRHY:
BIBLIOTÉKA (Bratislava 2019)
BIBLIOTÉKA (Bratislava 2018)
BIBLIOTÉKA (Bratislava 2017)
BIBLIOTÉKA (Bratislava 2016)
BIBLIOTÉKA (Bratislava 2015)
BRAK – Bratislavský knižný festival (Bratislava 2014 )
BIBLIOTÉKA (Bratislava 2012)
BIBLIOTÉKA (Bratislava 2011)
PREZENTÁCIE:
KNÍHKUPECTVO MARTINUS OBCHODNÁ (Bratislava 2014)

INÉ:

PREMIÉRA TRAGIKOMÉDIE ZÁPISKY DOSTOJNÍKA ČERVENEJ ARMÁDY, réžia: Vlado Benko (Poprad Spišská Sobota 2015)

Sergiusz Piasecki prvýkrát na Slovensku

Tragikomédia Zápisky dôstojníka Červenej armády  (réžia: Vlado Benko)

V sobotu 11. apríla 2015 sa diváci mali v rámci celoslovenskej premiéry prvýkrát možnosť oboznámiť  s tvorbou v Poľsku neprávom zabudnutého a na Slovensku stále neobjaveného spisovateľa Sergiusza Piaseckého. Žiadne z jeho diel  totiž nebolo doteraz inscenované ba ani preložené do slovenčiny.  Prvou lastovičkou sa stal až jeden z najkontroverznejších satirických románov ZÁPISKY DÔSTOJNÍKA ČERVENEJ ARMÁDY, ktorý vyšiel prvýkrát v r. 1957 vo vydavateľstve Gryf v Londýne. Odzrkadľuje situáciu  po 17. septembri 1939 na tzv. východných „Kresoch“, t. j. na území východného pohraničia bývalého Poľska, ktoré v medzivojnovom období a skôr patrilo do poľského štátneho teritória a v súčasnosti je súčasťou Ukrajiny, Bieloruska a Litvy. V uvedený deň Červená armáda oficiálne započala okupáciu poľských  „Kresov“.

Popradské divadlo Commedia v spolupráci s vydavateľstvom Goralinga, ktoré pripravilo preklad románovej predlohy, predstavilo tragikomédiu divákom ako vyvrcholenie tohtoročných divadelných fašiangov na svojej domovskej scéne v Poprade-Spišskej Sobote. Profesionálne zvládnutá dramatizácia prozaickej predlohy v spojení s bravúrnym výkonom Michala Nováka v úlohe hlavného hrdinu,  Miška Zubova, člena Komsomolu a veľkého obdivovateľa Stalina, priniesla divadelníkom  1. miesto na Krajskej scénickej žatve v kategórii divadlo dospelých s postupom na celoslovenskú prehliadku.

Tragikomédia voľne spracovaná na motívy rovnomenného románu umožňuje percipientovi hlbšie preniknúť do psychiky hlavného hrdinu, ktorý postupne obnažuje svoje slabosti, ako napríklad:  zbabelosť, slepú poslušnosť, hrubosť či nedostatok empatie.  Divákovi sa pred očami odohráva postupný prerod typického zakríknutého jednoduchého človeka stalinovských čias, ktorý sa správa mechanicky podľa šablón boľševickej ideológie a ktorý je ochotný položiť život za svojho vodcu a v boji proti buržoáznym nepriateľom, na arogantného a sebavedomého kariéristu neštítiaceho sa ničoho.

Zápisky... ako smutno-smiešny príbeh zmanipulovaného človeka, ktorý nedokáže slobodne a samostatne myslieť či konať, prinášajú i v súčasnosti nanajvýš aktuálne posolstvo nielen prvoplánovo vo vzťahu k boľševickej diktatúre, ktorú Piasecki z hĺbky duše nenávidel a proti ktorej aktívne celý život vystupoval, ale nadstavujú kritické zrkadlo akémukoľvek despotizmu a tyranstvu vedúcemu v konečnom dôsledku k morálnemu úpadku jednotlivca, národa, či celého ľudstva.

DIVADLO COMMEDIA bolo založené v r. 1968. Vrcholom tvorby divadla je incenácia hry Málka na motívy F. Švantnera, za ktorú súbor získal Cenu za tvorivý čin roka z Ministerstva kultúry SR a reprezentoval Slovensko na Svetovom festivale v Monaku v roku 2005. Do Monaka sa divadelníci vrátili v roku 2013, tentokrát s hrou Neprebudený Martina Kukučína. Umeleckým vedúcim a režisérom súboru je od roku 1972 Vlado Benko.